Makarna Nasıl Yapılır? Tarifi

Makarna öğrencinin ve hızlı yemek yapmak isteyenlerin veya sulu yemeğin yanında, köftenin yanında, kızartmaların yanına yakıştırılan bir numaralı kolay tarifli karın doyurucu yemekdir.

Bazen pilav’la uğraşmak istemeyenlerinde zaman ve kolaylık açısından tercih ettiği’de olur 🙂 Makarna yapımı 1 kere öğrenip unutmadan tekrar tekrar yapılacak kolay yemeklerden biridir.

Makarna yapım tarifi;

Çaydanlığa veya ketıl’a su koyarak işe başlıyoruz. Suyun fokurdayarak kaynaması gerekmekte o sırada tencereye 1 paket makarnayı boşaltıyoruz kaynattığımız sıcak suyu tencereye koyduğumuz hazır makarnanın üstüne döküp altını yakıyoruz ocağın. 1 yemek kaşığı kadar sıvı yağ döküyoruz (makarnaların yapışmaması ve ayrık tane tane olması için). tuz ekliyoruz yarım yemek kaşığı kadar. Makarna’yı arada karıştırıyoruz dibine ve birbirine yapışmaması için. Makarna fokurdamaya başladığında karıştırırken makarnaların yumuşadığını görmemiz gerekiyor. Yumuşadıysa altını kapatıp üst kapağının kenarını az bir şey açıp suyunu lavaboya döküyoruz veya makarna süzgecine koyup suyunu süzüyoruz.

Makarna Sosu için Yapılması gerekenler ;

Makarnayı süzdüğünüzde boşa çıkan makarna tenceresine veya başka bir ufak tencereye margarinin 4 te 1i kadar (125 gram) margarin koyuyoruz. Sade yapacaksak margarin’den başka bir şey koymaya gerek yok.

Domates ve salça soslu makarna için ; Margarin’den sonra 2-3 doma t es rendeleyebilir 1 yemek kaşığı’da salça ekleyerek margarinle beraber eritip akışkan kıvama gelene kadar karıştırıp ısıtınız.

Son olarak sosla margarini birleştirip 1 kez daha karıştırıp tuzu yetersiz ise tuz ekleyip son noktayı koyabiliriz. Afiyet olsun 🙂